Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otevřený dopis řediteli ČT

Česká televize v posledních letech manifestačně ignoruje a bezdůvodně osočuje naše nejvyšší státní představitele, zvolené v řádných demokratických volbách. Dle mého názoru je to porušování nezávislosti České televize jako veřejnoprávního media a porušování zásad demokracie, kterou manifestačně hlásá: "Žijeme ve svobodném demokratickém státě.". 

Vážený pan Petr Dvořák

generální ředitel České televize

Kavčí hory

140 70 Praha 4

 

Vážený pane generální řediteli,

v médiích slyšíme v posledních letech stále častěji tezi, že "pravda neexistuje", že se vždy jedná o osobní stanovisko, o úhel pohledu. Pokud sleduji současná media a zejména ta internetová, musím se s tím bohužel ztotožnit. Lež je totiž jen "jiný úhel pohledu". "Lež je lepší než pravda - méně se na ní umírá" (Kuciak a tisíce dalších). Stačí jen připomenout kauzu "Čapí hnízdo" v České televizi a dalších "nezávislých médií". Další slova jsou už zbytečná.

Je pro mne naprosto nepochopitelné, jak tak významné veřejno-právní medium, jakým je Česká televize, může již řadu let otevřeně vystupovat proti dměma hlavním představitelům demokratického právního státu - prezidentu republiky a premiérovi - řádně zvoleným v demokratických volbách !!! Jsme již 4 roky svědky neustálého napadání a snaha o diskreditaci různých funkcionářů ANO (mimo jiné také premiéra, předsedy Parlamentu ČR, poslanců a dalších) a lidí u okolí prezidenta republiky ze strany redaktorů České televize (pan Dr. Václav Moravec je v tomto oboru nepřekonatelný), v nejrůznějších debatách a reportážích, kde se snaží účelově řádně zvolené představitele státu očerňovat, pomlouvat a dehonestovat . Když pominu základy slušnosti (nechat nejen pozvaného diskutéra domluvit), která redaktorům České televize evidentně chybí, měli by mít alespoň základní respekt před řádně zvolenými nejvyššími představiteli moci zákonodárné a moci výkonné a ne s nimi jednat jako s uličníky, skákat jim do řeči, neustále je přerušovat, nenechat je řádně vysvětlit své stanovisko a svůj pohled na věc. Mnohdy mi to připadá, že redaktoři v České televizi působí jako mluvčí ODS, TOP 09 a dalších stran, kteří se snaží za každou cenu a všemi možnými prostředky přesvědčit diváky, že jen jejich "úhel pohledu" je správný. Česká televize svojí, dle mého názoru nezodpovědnou činností, tak de facto neuznává výsledky řádných demokratických voleb neuznává demokracii. Podle mého názoru by orgány činné v trestním řízení by měly prověřit, zda se ze strany vedení České televize a odpovědných redaktorů nejedná o vlastizradu a o cílevědomé šíření poplašných zpráv, o vědomě potlačování demokracie. Lidová pranostika říká: "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej ! To není jen můj názor, to je lidová moudrost.

V příloze zasílám můj "úhled pohledu" na vývoj v posledních letech z pohledu podnikatele a nezávislého novináře. Vím, že můj názor - názor řadového občana - stejně jako některé další materiály, které jsem České televizi poskytl (Charta 2017 aj.) nenašly a nikdy najdou v "mainstreamových" mediích v rámci "svobody slova" žádnou publicitu. Velmi si vážím skutečnosti, že jediným člověkem, který se ozval ve snaze pomoci při realizaci Charty 2017 byla paní Marta Kubišová. Napadlo mne, oslovit současné žijící Chartisty a zeptat se jich na jejich názor na vývoj v posledních 30 letech. Bohužel v orgánech Charty 77 jsem žádnou podporu nenašel, možná proto, že podle sdělení paní profesorky Jiřiny Šiklové, současné mluvčí Charty 77 : "se Charta rozpustila v březnu l990 – žádná organizace to nikdy nebyla a není. TAkřže nevím, na koho bych vás odkázala. Charta 77 se změnila v Nadaci ... která podporuje projekty, nap. Konto Bariéry....". Není tedy vlastně koho oslovit, protože kontakty na bývalé Chartisty jsou chráněny Nadací Konto Bariéry v rámci práva na "svobodný přístup k informacím" pravidly GDPR.

Signatářů Charty 77 si velice vážím a obdivuji je za jejich osobní statečnost a odvahu. Já jsem bohužel tolik odvahy statečnosti v zájmu své právě zakládané rodiny neměl. Nicméně je pro mne obrovským morálním zklamáním, že až na malé výjimky se "lidé Charty 77" v podstatě ztotožňují s vývojem po sametové revoluci. Ta přinesla jen "vybraným občanům" ne zcela legálními prostředky bohatství (na úkor nás ostatních), co je ale horší s jejím účelovým využitím v devadesátých letech minulého století bohužel také nekontrolovatelnou moc ve státě. Většině lidí ("dolním 10 milionům") ale přinesla spoustu každodenních starostí a obav, nejen o sebe, o své rodiny a o své blízké - ztrátu zaměstnání, sociální vyloučení (senioři), neuvěřitelný růst výdajů na bydlení (voda v Praze 100 x, nájemné 50x, byty a nemovitosti 80x, služeb 40 x atd., atd.) (Zdroj: Kde domov můj, Radomilova lidová kronika česká, vydáno ke 100. výročí vzniku ČSR, vlastním náklad, 2018). V tomto směru nás naše idoly sedmdesátých a osmdesátých let dle mého názoru velice zklamaly. Vím, že boj s rakovinou kapitalismu (s korupcí a úplatkářstvím a lobbismem) není snadný. Proti síle kapitálu nezmohl nic ani Václav Havel ve funkci prezidenta (viz jeho projev v rove 1997 po "sarajevském atentátu"). Jeho heslo "Pravda a láska zvítězí" je dnes současným politikům a politologům už jen pro smích. Dokonce si pro nás zastánce a propagátory demokratických myšlenek Václava Havla vymysleli i hanlivé označení "Pravdoláskaři". V dnešní době se bohužel slova jako pravda, právo, poctivost, spravedlivost se stávají zcela prázdnými pojmy, jenom jakýmsi podivným "úhlem pohledu" Stačí si ale jen pár let počkat než lidé, kteří tyto pojmy mají v sobě zakořeněné od narození (od svých rodičů) vymřou a nebo pokud nebudeme ctít čekat, zbavíme je jejich občanských práv (volebního práva . "Přemluv bábu" ap. možnosti komunikace se okolím, ap.) . Škoda, že Chartisté sami zradili své ideály. Musím konstatovat, že naproti "úhlu pohledu" Česká televize "Žijeme ve svobodném demokratickém státě", žijeme ve státě nespravedlivém, plném všeho schopných politiků, plném korupce, která ovládá zákonodárnou i výkonnou moc ve státě. ("Naše země nevzkvétá") V důsledku panující zjevné sociální nespravedlnosti, kdy si moc ve státě "uzurpovala "úzká skupina lidí, panuje ve společnosti nejen havlovská "blbá nálada". Je zjevný pokles morálky, kultury, vzdělanosti. Zejména starší generace žije v neustálém strachu z budoucnosti, vyřazená na okraj společnosti. Myslím si, že si to český národ se svojí slavnou husitskou, masarykovskou a havlovskou tradicí nezaslouží.

Chceme se pokusit zjevné morální selhání a sociální nespravedlnosti kapitalismu, tj. odvrácené tváře kapitalismu, "opravit" svojí činností v rámci "Lidového parlamentu". Ten ostatně existoval již za Rakouska-Uherska !

Samozřejmě chápu, že o takových aktivitách Česká televize ráda pomlčí.

S pozdravem

Ing. Radomil Šustr

podnikatel a nezávislý novinář                                                                                            V Praze dne 20. 9. 2019

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< leden / 2020 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 235
Měsíc: 106
Den: 5